N.M. Şirket SeçimiBu güne kadar belki bir çok defa birileri sizi bir toplantıya ya da seminere çağırdı. Süper bir iş fırsatından bahseden bazen bir yakınınız, bazen bir arkadaşınız, bazen meslektaşınız , bazen de çok kısa süre önce tanıştığınız bir kişi oldu. Belki de bir gazete, internet v.b yerlerde verilen ilanlardan dolayı merak edip gittiniz.

Nasıl davet edilirseniz edilin sonuçta gittiğiniz yerde birileri size network marketing işiyle ilgili bilgilendirme yaptı. Belki çok heyecanlandınız , belki de saçma geldi. Ancak toplantıya çağıranların sayısı artmaya başlayınca; özellikle çevrenizde farklı şirketlerde çalışan kişilerin hayatlarının değiştiğini duydukça, siz de bu işin mantıklı ve doğru bir iş olduğuna karar verdiniz.

Ancak ortada bir sorun olduğunu düşünüyorsunuz…. Sizi davet eden herkes şirketinin çok iyi bir şirket olduğundan bahsediyor ve çok paralar kazanacağınızdan bahsediyordu. Peki gerçekten bütün şirketler çok para kazandırıyor mu? Para kazanmada ya da başarılı olmada acaba sadece iyi bir şirket seçimi yeterli olur mu? Beni davet eden kişinin bu işteki tecrübesi ya da kazancı benim de bu işten para kazanabileceğim anlamına geliyor mu? Ekip çalışması ya da sürekli eğitim gerekir mi? Bu işte nasıl başarılı olabilirim? Bütün bunların cevaplarını daha sonraki yazılarda paylaşacağız. Bu gün sadece network marketing şirketi seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir bu konuda detaylı bir açıklama yapacağız.

İyi bir network marketing şirketi seçmek için neler yapmamız gerekir?

İyi bir şirket seçiminde dikkat edilmesi gereken 3 temel kural vardır.
Şirket: Network marketing şirketlerinin bazıları piyasaya gelir bir müddet devam eder ve gider, bir çoğuda bulunduğu yerde devamlılık arz eder. Mlm şirket seçiminde en önemli noktalardan birisi de kararlı, istikrarlı şirket seçmek. Bunun için, şirketin geçmişini network marketing ve perakende satış piyasasındaki deneyimini, iyi incelemek gerekir. Şirket yeni kurulmuş ise şirketi kuran kişi ya da kişilerin geçmişi, daha önce çalıştıkları ve yaptıkları başarılı ve başarısız işleri muhakkak incelemek gerekir. Şirketin çok ortaklı bir şirket olması yerine bir aile şirketi olması çok daha akıllıca bir seçim olur. Çok ortaklı bir şirkette şirket ortaklarının anlaşamaması durumunda şirketin dağılması ve irtifa kaybetmesi kaçınılmazdır. Ayrıca şirketin üretici şirket olması, ürünleri kendisinin üretmesi ve başkalarına bağımlı olmaması çok önemlidir. Dışarıdan para karşılığı ürettirilen ürünlerde aynı kaliteyi bulmak mümkün olmayabileceği gibi her hangi bir anlaşmazlıkta ürünlerde stok sıkıntısı da ortaya çıkabilir. Profesyonel olarak bu işi yapmak için bu şirkette kendi satış ağınızı kuracaksınız İnsanları işinize davet edeceksiniz. Büyük bir organisazyonunuz olacak. Verdiğiniz emeğin boşa gitmemesi için kiminle çalıştığınıza ve bu yolculuğa bu şirkette ne kadar devam edebileceğinizi önceden iyi inceleyerek karar vermeniz gerekir.

Ürünler: İnsanlara bir iş fırsatı sunuyorsanız, iş fırsatı kadar sunduğunuz ürününde iyi özelliklere sahip olması gerekir. Başarılı bir network marketing organizasyonu inşa etmek istiyorsanız öncelikli olarak sizin bu fırsatı ve ürünü almak istediğinize emin olun. Sadece işe girmek için bu ürünleri alıyorsanız ve sonrasında ürünlerin tüketiminde devamlılık arz etmiyorsa bu işte başarılı olmak mümkün olmayabilir. Network marketingde ürün seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de ürünlerin tüketilebilir olması ve sürekli bir satışın gerçekleşebilmesidir. İlk defa gittiğiniz bir lokantada yediğiniz yemek gibidir ürünler. Yemekler gerçekten güzel ve eşsizse, o lokantayı hiç unutamazsınız ve lokantaya gitmek istediğinizde ilk gideceğiniz yer orasıdır. Kötü bir menüye sahip şirketle başarılı bir organizasyon inşa etmeniz mümkün değildir. Network marketing şirketini seçerken sunulan ürünleri bu şekilde muhakkak değerlendirin. Tüketilebilir olması ve ihtiyaca cevap vermesi ve benzerlerine göre çok daha iyi olması gerekir . Ayrıca ürün fiyatlarınının muadillerine göre uygun olması gerekir. Network marketing işini üreticiden tüketiciye doğrudan satış olarak sunduğumuzdan insanlar kaliteli bir ürünü piyasadan daha ucuza temin ettiklerinden emin olmalılar.

Kazanç Planı (Marketing Plan) : Network marketing şirket seçiminde bu işin olmazsa olmaz kuralıdır. Bir şirkete başlamadan önce muhakkak kazanç planını en ince ayrıntısına kadar incelemeniz gerekir. Şirketin marketing planında yeni başlayan insanlarla daha önce başlamış insanların aynı şekilde eşit haklara sahip olması, adaletli bir dağıtım olması, ekip desteğine önem vermesi gerekir. Belirli kariyerlere çıkan liderleri ödüllendirmesi ve önemlisi de şirketin kar payı adı altında dağıttığı primlerin çok yüksek olması gerekir. Bir firma temsilcilerine ne kadar üst düzeyde kar sağlayacak bir plan sunuyorsa sizin o firma da başarılı bir organizasyon kurmanız o kadar kolay olacaktır. Bu konuya diğer yazılarımızda detaylı bir şekilde değineceğiz burada şunu söylemek gerekir ki şirketleri kazanç planına göre satış odaklı kazanç sağlayan ve organisazyon odaklı kazanç sağlayan şirketler olarak iki kısma ayıracak olursak organisazyon gelirlerinden çok daha yüksek prim veren şirketleri seçmek daha akıllı olacaktır. Bu tarz firmaları kalıcı olmak için çok daha büyük gruplara ulaşmayı sağlamak amacıyla iş ortaklarına organisazyon kurmaya yönlendirmek için organisazyon primlerini satış primlerinden çok daha yüksek tutarlar.


Yorumlar - Yorum Yaz