Türkiye'de N.Marketing

Network marketing ticaret biçimi kökü itibariyle 1950 yıllarına kadar uzanmasına rağmen ülkemizde yeterince bilinmemekte ve yeterince anlaşılamamaktadır. 1990 yıllardan sonra ülkemizde bazı yabancı firmaların faaliyetlerine başlamasından sonra insanlarımız bu yüzyılın ticareti ile tanışmaya başladı.

Türkiye’de pazar oluşturmaya çalışan her mlm firması ne yazık ki tutunamadı. Bundan dolayı bazen insanlarımız yeni bir firma tanıdıklarında temkinli yaklaşmaları “Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. ” misali kabul edilebilir bir durumdur. Bir şirkete önyargı ile yaklaşmak ile şirketi iyi araştırmak sonra karar vermek farklı şeylerdir. Firmalar hakkında karar vermeden önce geniş çaplı bir araştırma yapmakta yarar var. Özellikle şirket seçimi konusunda önceki yazılarımızı tekrar okumakta fayda var. Ancak şunu da kabul etmek gerekir ki klasik ticarette bazı firmalar kuruluyor, büyüyor ve belli bir seviyeye gelip pazar oluşturuyor, bazıları ise kurulmasından 6 ay sonra kapatmak zorunda kalıyor. Network marketing şirketlerine de bu şekilde bakmak lazım. Her network marketing firması başarılı olacak ya da network marketing işine giren herkes başarıyı yakalayıp zengin olacak diye bir kural yoktur.

Türkiye’de yerli ve yabancı sermayeli olarak mevcut yapılanmasını tamamlamış ya da tamamlamaya çalışan firmalar vardır. Networkerlar genellikle bir firma seçerken bu konuda tereddüte düşerler. Acaba yabancı bir firma ile çalışmak mı daha mantıklı yoksa yerli Türk sermayeli bir firma ile çalışmak mı ? Bu konuda fazla yorum ve açıklamaya girmeden bu işin de diğer işler gibi profesyonellik gerektirdiğini unutmamak lazım. Çalıştığınız şirketin pazar payı çok önemlidir. Bazıları şöyle düşünür. Benim çalıştığım şirket Türk şirketi olmalı çünkü ben yabancılara para kazandırmak istemiyorum. Bu düşünce profesyonellikle bağdaşmaz. Çünkü kaliteli ürün Türk firmasında da olabilir yabancı şirkettede. Bu tarz düşünen insanların çoğunun cep telefonu yabancı markadır. Evinde elektronik eşyalar, araba vb. bir çok ihtiyaçlarını yabancı ürünlerden temin ederler. Network marketing işine gelince yabancılara para kazandırmak istemiyorum düşüncesi pek de tutarlı bir söz olmuyor. Bazıları ise ısrarla yabancı firmaların daha iyi olduğunu Türk firmalarının henüz kurumsallaşma sürecini tamamlayamadığını söylemektedir. Kısmen doğru olsa bile kurumsallığını tamamlayan ve ciddi pazar oluşturan Türk firmaları mevcuttur. Bir sonraki yazımızda network marketing şirketlerinin çalışma şekillerini inceleyeceğiz.


Yorumlar - Yorum Yaz