Klasik Ticaret ve M-L-M

Klasik Ticarette mal üretildikten sonra toptancılara, bayilere ve esnaflara dağılır ve bu maldan üretici,toptancı, yetkili bayi ve esnaf kazanır. Bizim elimize geçense sadece satın aldığımız maldır. Bu şekilde üretici, malı üretirken tüm bu aracıları hesap eder, reklam parasını da bir kenara koyar ve öyle fiyat belirler.

Network marketing aracıları ortadan kaldırır ve ürünü üreticiden direk tüketiciye ulaştırır. Üretici, aracıların kazanacağı parayı müşterilerine ulaşmasını sağlayan bağımsız çalışan iş ortaklarına dağıtır. Network Marketing firmaları reklam vermeyip, reklam giderlerine ödeyeceği miktarı da müşterilerine marketing planı doğrultusunda paylaştırır. Böylelikle, network marketing işi yapan müşteri/ortaklar teşvik edilmiş olur. Çok katlı pazarlama (MLM) , tavsiye mantığına dayalı bir doğrudan pazarlama ve satış sistemidir. Yani siz ürünü alır, kullanır ve memnun kalırsanız bunu çevrenizdekilere tavsiye edersiniz. Araştırmalara göre bu tavsiyenin, bir satıcı tarafından yapılan sunumdan çok daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, çok katlı pazarlama firmalarının ürünlerini kaliteli bir şekilde üretmeleri şarttır.

Network Marketing, ekip işidir. İş ortağı her ne kadar kişisel referansları ile yapmış olduğu satışlardan para kazanır ise de önemli olan oluşturmuş olduğu ekip cirosu üzerinden almaya hak kazanacağı kazanç ve primdir. Çünkü MLM sisteminin motoru, bu kazanç ve primlerdir. Bir başka deyişle, çok katlı pazarlamanın sunduğu iş olanağıdır.

E-Ticaret (Elektronik Ticaret) bilgi, ürün veya hizmet satın alma ve satma faaliyetinin bilgisayar ağları kanalıyla gerçekleştirilmesinin yanı sıra; sunulan bilgi, ürün veya hizmet için talep yaratmak (pazarlama), müşteri desteği vermek (satışın bütün evrelerinde) ve de ticari kurumlar ve müşterileri arasındaki ticari ve lojistik iletişimi yine küresel bilgisayar ağları kanalıyla sağlamaktır.

Elektronik ticaret ile ilgili farklı kurumların, farklı tanımlamaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

WTO (Dünya Ticaret Örgütü): Mal ve hizmetlerin üretim, reklam, satış ve dağıtımlarının telekomünikasyon ağları üzerinden yapılmasıdır.

OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı): Sayısallaştırılmış yazılı metin, ses ve görüntünün işlenmesi ve iletilmesine dayanan kişileri ve kurumları ilgilendiren tüm ticari işlemlerdir.


Yorumlar - Yorum Yaz