Doğru Anlamak

 Network Marketing sektöründe başarılı olmanın yolu bu ticareti iyi anlamak, klasik ticaret ve e-ticaret ile benzer ve farklı yönlerini kavrayarak sektörde öncü kişilerin bu işi nasıl başardıklarını takip etmek etmek ve iyi bir eğitim almaktan geçer. Network marketing akademi olarak bu yazıdaki amacımız mlm işini doğru bir şekilde tanımlanması ve bu işin diğer işlerden ayrılan kısımları incelemektir.

Network marketing ne olduğunu önceki yazılarda uzun uzun değinmiştik. Burada kısaca network marketing kelimesi ve anlamı üzerinde duracağız. Network kelime olarak ağ anlamına gelmektedir. Marketing kelimesi ise pazarlama olarak geçer. Mlm (Multi level marketing) olarak da anılan network marketing dilimizde ağ pazarlama ya da çok katlı pazarlama olarak tarif edilmektedir. Doğrudan satıştan ayrılan en önemli kısmı budur. 1950 ‘ye kadar dayanan çok köklü bir ticaret olarak bilinmektedir. Bu konu ile ilgili Klasik Ticaret- MLM ve E-Ticaret yazımızı mutlaka okuyun. Network marketing videolarını izleyin. Dünyada binlerce network marketing şirketinin olduğu bilinir. Bunlardan bazıları yılların tecrübesi ile kendini geliştirmiş ve dünyanın bir çok ülkesinde yer almıştır. Bazıları ise bulunduğu ülkeden fazla ileriye gidememiştir. Bu sektörde güçlü alt yapısı olan ve arge çalışmalarına önem veren bir firma ile çalışmak başarıyı etkileyen faktörler arasındadır. Bir diğer etken de şirketin sunduğu ürün ve kazanç planıdır. İyi bir network marketing şirketi nasıl olmalı ve şirket seçiminde nelere dikkat etmemiz gerektiği önceki yazılarımızda mevcuttur. 
Bu sektörde başarıyı etkileyen faktörlerden bir diğeri de doğru bir sponsor seçimi ve doğru bir takım içinde olmaktır. Genelde şirket seçimine fırsat olmadan birileri bizi bu işe davet ederler ve sponsorumuzu ve takımı incelemeden işin işine dahil olmuş oluruz daha sonraki aşamalarda şirket doğru bir şirket olsa bile takımın ve sponsoru bilgisizliği ya da başarısızlığı bizim de başarılı olmamızı etkileyen faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu yazıda network marketingin tanımı, klasik ticaretten ve doğrudan satıştan farklı yönleri ,  network marketing şirketleri ve iyi bir network marketing şirketi konusunu tekrar etmiş olduk.

Bir sonraki konu network marketing hakkındaki düşünceler nelerdir?


Yorumlar - Yorum Yaz