N.M. HakkındaBir önceki dersimizde yüzyılın ticareti olan network marketingi doğru anlama konusu üzerinde durmuştuk. Bu derste ise ‘’Network marketing hakkındaki düşünceler nelerdir?’’ konusuna  değineceğiz.

Bu ticarete giren insanların ilk düşündükleri kısa yoldan zengin olmaktır. Bu düşünce çok  yanlıştır. Bu ticarette kısa zamanda zengin olmak diye bir şey yoktur. Evet network marketing şirketleri ve mlm işi zenginlik vaad eder hatta servet sahibi bile olabilirseniz. Ancak bu kısa zamanda gerçekleşmez. Emek ister, zaman ister, mücadele ruhu olmalı ve bu süreçte inancı kaybetmeden sabırlı olunmalıdır. Bir diğer düşünce yanlışlığı ise bu ticareti çevresi çok olanların yapabileceği şeklindedir. Bu da network marketing tanımına ve yapısına uymayan bir düşüncedir. Çünkü bu iş bir çok insanla yapılan bir iş değildir. Birkaç insanın katlamanın gücüyle binlerce insana ulaşmasıdır. Burada çevresi çok olanlar değil inancı güçlü olanlar, eğitime ve kişisel gelişime açık insanlar başarılı olacaklar.

Network marketing ticareti geleneksel ticaretten çalışma şekli ve konsept bakımından çok farklıdır. Mlm de başarılı olmanın yollarından birisi bunu anlamak ve bu konuda eğitimler alarak kendimizi geliştirmektir. Bir örnek verecek olursak bir futbol teknik direktörünün futbol takımını başarıya ulaştırmasında uygulaması gereken bazı teknik ve yöntemler vardır. Bu teknik ve yöntemler futbol maçlarında uygulandığı zaman takımı ve teknik adamı başarıya götürür. Ancak aynı teknik ve yöntemi atletizmde ya da yüzmede kullanmamız mümkün olmayabilir. Atletizmde ya da yüzmede başarılı olmak isteyen sporcu bu alandaki teknik ve yöntemi kullanarak başarılı olabilir. Bir ev hanımının evde bir çok işi vardır. Yemek yapmak ütü yapmak, temizlik yapmak, çocuklara bakmak v.b. Bu işleri yaparken her işe uygun teknik ve yöntemi uygulaması gerekir. Yemek yaparken kullandığı yöntem ve teknikleri ütü yaparken ya da temizlik yaparken kullanamaz. Bunların hepsi birer tekniktir ve kendi alanında kullanıldığında başarıya götürür.

Network marketing işine başlayan bir kişinin ilk öğrenmesi gereken konulardan birisi bu işin teknik ve yönteminin klasik ticaret teknik ve yöntemlerinden farklı olduğunu kabul etmesi ve bu alanda eğitime açık olmasıdır. Bir kültürün yerine oturması uzun zaman alır. Yüzyılın ticareti  olan network marketing kültürünü de önce kendimizde ve sonra ekibimizde oturması ve bu işi benimsemeleri zaman alacaktır. Bu yüzden bu işte şunu kabul etmeliyiz bu işi zaman alacak ve bu zaman içinde çok sabırlı olmamız gerekir. Bu konuda bambu ağacının yetiştirilmesiyle ilgili hikayeyi zleyebilirsiniz.  Bir çiftçi gibi ekim yapacaksınız, ancak hasat dönemi gelene kadar sabretmeyi öğreneceksiniz. Bazen rüzgar ekeceksiniz, fırtına biçeceksiniz, bazen yağmurda ıslanacak bazen doluya tutulacaksınız. Başarıya ulaşana kadar sabredeceksiniz.


Yorumlar - Yorum Yaz