Hedef Belirlemek

Bu dersimizde network marketing işimizi kurarken ekibimizde  ve özellikle kendimizde hayallerin ve hedeflerin neden olması gerektiğinden ve hedef belirlemede öncelikli dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğiz.

Siz bir lider  olarak, bu işe girme nedenlerinizi ve takip ettiğiniz konuları bir amaç olarak belirlemeniz gerekmektedir. İnsan her hangi bir işe başladığında mutlaka bir hedefi olması gerektiğini bilir. Zira bu hedef onu başlayacağı işe sevk eder. Bazı arkadaşlar hedef belirlemeden amaçsız  olarak bu işe  girerler ve sadece sizin itibarınızla ilgilenirler. Ama bunların bilmesi gereken konu şu ki, mutlaka network marketing işinde  amacın olması şarttır. Başarılı olmayı sağlayan temel unsurlardandır. Eğer böyle kişilerle karşılaşırsanız, onlara ticaretin  amacını anlatınız ve onlardan amaçlarını yazmalarını isteyiniz. İnsanların bu işi yapma ya da bu işe girme nedenleri değişik konulardan oluşabilir, ancak, bunları sizde hedef olarak göz önünüze almanız gerekir. Mesela, ev almak, araba almak, evlenmek ve hatta çocuklarınızın geleceğini garantiye almak sizin amaçlarınızdan olabilir. Bu nedenle, aynı amaçlar pratik ve kolay olmasına rağmen sizin sistemde nasıl hareket edeceğinizi belirler. Unutmayınız ki, bu amaçlar sizin ticaret sisteminde ki etkili başarınızı sağlayacaktır. Bunu hepimiz biliriz ki, bugünkü mal varlığımız aslında dünkü arzu ve isteklerimiz idiler! Mesela, ev, araba sahibi olmak ve yahut uzun boylu ve düzgün bir vücuda sahip olmak gibi.

 Amaç belirlemede 6 nokta vardır.

1. Hedef neden lazımdır? Bulunduğumuz A noktasından yola çıkarken bir B noktası belirlememiz şarttır. B noktasını tayin etmeden yola çıkarsak büyük ihtimalle çok yolları boşu boşuna dolaşmış olur ve muhtemel ki aynı noktaya tekrar geri döneriz. A noktasından B noktasına farklı yollar olabilir. Yollar birbirine benzemeye de bilir. Herkes kendi şartlarına göre farklı yollardan gider. Çok insanlar vardır ki B noktasına ulaşmak için çok uzun yollar seçerler. Eğer B noktası olmasa benim için hangi yoldan gideceğimin önemi yoktur. Mesela : Bir insan bize gideceğimiz yolun kestirme yolunu göstereceğim derse, ve benim için B noktasının önemi yoksa hangi yoldan, uzun veya kısa yoldan gideceğimin önemi de yoktur. Ama eğer B noktasına yetişmek benim için önemliyse hemen hangi yolun daha kısa olduğunu sorarım ve öğrenmek için acele ederim. Yukarıda bahsettiğimiz konulardan anlaşılan o ki bir noktaya gelmek için hedef belirlememiz şarttır.

2. Hedef bize güçlü bir istek, arzu vermelidir. Farz edelim bizim hedefimizde B noktası olsun. Eğer bizde bu hedefi B noktasını sevmek olmasa biz en küçük bir problemle karşılaşınca bu meseleye devam etmeyiz. Hedef bize istek verir. Yani o hedefin bir özelliği olmalı ki bize çok güçlü bir istek versin.

 

 B noktasına yetişmekteki istek hissi o hedefe ulaşmayı lezzetli hale getirir.

3. Hedefin önceliği olmalıdır. İnsanın hayatında çok sayıda hedef olabilir ama bunların öncelik sırası olmalıdır. Yani insanın hayatında sadece bir hedef değil hedefler olmalı. Hepsine ilgi göstermeli ama öncelik sırasına dikkat etmelidir.

4. Hedefler yazılmalıdır: Mesela bir mimar bir bina yapmak istediğinde öncelikle projesini çizmelidir. Sonra proje üzerinde elektrik sıhhi tesisat işlerini ilgililere dağıtır. O projeye göre onlar çalışırlar. Mimar ve kontrol mühendisleri de o proje ile kontrol ederek işin doğru yapılıp yapılmadığını kontrol ederler. Yani olası yanlışlıkları bu proje yardımıyla tespit edip hatalı olan kısım ve kişiler tespit edilir. Bununla birlikte mimar yapacağı binanın bir maketini de yapar ve bu maket her zaman gözünün önünde olur. Bu hedefleri yazmak istememizin sebebi her zaman gözümüzün önünde bulunmasından dolayı herkesçe bilineceği ve herkese bir nevi vermiş olduğumuz sözden dönmeyerek işi devam ettirmemize yardımcı olur.

5. Hedefin özelliği olmalıdır.

6. Hedefi programlamak: Her zaman bilmemiz gereken odur ki biz hedefimizden geride miyiz önde miyiz. Farz edelim ki siz bu sisteme dahil olmuşsunuz ve hedeflerinizde 5 yıl sonra 100.000 TL kazanacağınızı belirlemişsiniz. İlk ayda ne kadar kazanacağınızı önceden bilmelisiniz. Buna göre kaç kişi olmalıdır. Farz edelim sizin ilk ayda 5 kişi olsun ve 500 TL de kazancınız olsun. Bu sizin kısa müddetli hedefiniz olur ki bu hedef sizi 5 yıl sonraki hedefinize yetiştirir. Bu rakama ulaşmak için bir ayda 30 sunum yapmamız ya da seminere kişi getirmemiz gereklidir. Bizim ay sonuna geldiğimizde dikkat edeceğimiz husus eğer ay sonunda 30 sunum ya da seminere gelen kişi yoksa sebeplerini kolayca program üzerinden bulabiliriz.

Acele ve dikkatsizce belirlenmiş herhangi bir hedef, ister istemez zorluk ve yahut beklenmedik bir olumsuzlukla hemen unutulur.


Yorumlar - Yorum Yaz