Kontak Listesi

Network Marketing ticaretinin, en etkin işlerden ve esas konulardan birisi de, arkadaşların, akrabaların ve meslektaşların listesini hazırlamaktır.
Liste sizin için en önemli araçlardan biridir. Liste olmadan başarılı olma şansınız çok az olabilir
Network işine ilk başlayanlar hemen bir kontak listesi hazırlamalıdır. Listeyi hazırlarken hiç kimse hakkında karar vermeyin ve önyargılı olmayın;”şu yapar, bu yapmaz” demeden tanıdığınız herkesi kapsayan bir liste yapın.
Liste hazırlarken, ilk olarak arkadaşlarınızın hepsini düşününüz ve onlara guruplar halinde listede yer veriniz. Aynı işlemi akrabalar, üniversite arkadaşları ve de mahalle arkadaşlarınız içinde yapınız. Her bir gurup ayrı bir sayfada olmalıdır. Listeyi guruplar halinde hazırladıktan sonra onların karşısında ayarladığınız sütunları da doldurunuz. Sütunlar, adres, Telefon numaraları, meslek, ve gereksinim duyduğunuz bilgilerden oluşmalıdır. Bundan sonra kendiniz gruplardaki insanlara karşı hangi pozisyonda olduğunuzu düşününüz. Acaba arkadaşınız karşısında itibar sahibi misiniz yoksa size o kadar önem vermez mi?. Bu soruları her bir kişi için kendi kendinize sorunuz ve cevapları o kişinin adı karşısında ve açıklamalar sütununda kaydediniz. Mutlaka bu guruplardan bazıları öncelik bulacak ve onları ilk etapta tercih ettiğiniz ve onlarla görüştüğünüzü anlayacaksınızdır.
Kişileri sıralarken onlara puan veriniz ve 1′den 5′e kadar puan düşününüz. Bir arkadaşınızın size tam güveni (%100) varsa tabi ki ona 5 puan vereceksiniz. O kişi size güvendiği için sizin gibi o da ticaret sistemine girecektir. Her kişinin tahsil ve eğitimine de yine puan veriniz. Mesela, lisans üstü 5 puan, lisans 4 puan vs. gibi. Arkadaşlarınızın riske karşı tutumunu da yine puanlayınız ve puanlarını adlarının karşısında yazınız. Bundan sonra onların süre ve boş zamanlarının olup olmadığını düşünerek, ne kadar serbest zamanları varsa onu da puanlayınız. Kişilerin meslekleri onların ne kadar risklere karşı tutumlu olup olmadığını size belirleye bilecektir. Örneğin, bir devlet memuru riske karşı çok tutumlu ve ihtiyatlı olabilir. Serbest çalışan ve iş adamı tabi ki her zaman riski kabul eder. Hazırladığınız listeyi kendi liderinize de gösteriniz. O bu işte size yardımcı olacaktır ve tercihlerin seçiminde sizi yönlendirecektir. Bunu bilmeniz gerekir ki, kişilerin seçiminde %90 size güvenebilen kişileri seçiniz ve tercih ediniz. Çünkü ticaret piyasası mutlaka mantıksal bağlantılara ve karşılıklı güven ve dostluklara dayanmaktadır. İlaveten, iş ve ticaret konusunda hiçbir özel formül yoktur ve ticaret ortağı ve yahut karşı tarafı bulmakta sadece kişisel faktörlerden faydalanmak gerekir.

Diğer konu ise, risklerle ilgilidir. Zira riski kabullenmeyen kişi, yatırım yapmak için ihtiyatlı davranabilir ve buda sizin işinizi zorlaştırabilir. Dolayısıyla, riskten korkmayan kişileri tercih ediniz. Birde zamanı boş olanları tercihlerinizin içine alınız. Liste hazırlanıp tamamlandıktan sonra, onlarla temas kurup, konuşacağınızı belirleyiniz. Her bir kişi için zaman tanıyınız ve arayacağınız tarihi ve saati kaydediniz. Onları bir beraber toplantıya davet ediniz ve toplantı tarihi ve saatini de belirleyiniz. Her hangi biriyle diyalog kurduğunuzda, size verdiği tepki ve cevabı da dikkatlice listede adı karşısında yazınız; böylece listeyi tamamlayınız.
*Elde edilen istatistik rakamlara göre, bayanların Network Marketing ‘de başarılı olma oranları erkeklere göre %50 fazladır. Dolayısıyla, bayan tercihlerinizi kaçırmayınız.
*Arkadaşlar ve akrabalarınızı aşağıdaki gibi guruplaştırmanızı tavsiye ederiz.
1- Akrabalar ve çok yakın kişiler
2- Çok yakın arkadaşlar
3- Komşular ve mahalledekiler
4- Okul dönemi arkadaşlar
5- Üniversite dönemi arkadaşlar
6- Kurslardaki tanıdığınız arkadaşlar
7- Yeni arkadaşlık bağı kurduğunuz kişiler
8- İş yerinde önceden tanıdığınız meslektaşlarınız ve yeni tanışmış olduğunuz kişiler
9- Serbest çalışırsanız, önceki ve şu andaki müşterileriniz
10- Derneklerde, klüplerde ve diğer yerlerde tanıştığınız arkadaşlar
*Bunu hatırlatmamız gerekir ki, sizin en yakın ve güvenebilecek arkadaşlarınız mutlaka ortaokul ve lise sınıf taşlarınız olabilecektir. Zira onlarla bağlantınız çok eskiye dayanır ve birbirinizi daha iyi ve fazlasıyla tanıyorsunuzdur. Bazı katılımcılar arkadaşlarının veya tanıdıklarının az miktarda olduğunu öne sürerek, liste yapmaktan vazgeçerler. Ama bu mantıklı yaklaşım değildir ve hatta en azından 5 arkadaşınız veya tanıdığınız da bile olsa onları bir liste haline getiriniz.
*Kendi cep telefonunuzu veya ajandanızı liste yerine seçmeyiniz.
*Sisteme girmek istemeyebilecek kişileri düşünerek, ve yahut riski kabullenmeyebilecek şahısları hiçbir bahaneyle listeden silmeyiniz. Bu işle hem kendi başarı olanağınızı içgüdüsel bir yaklaşımla ortadan kaldırır, aynı zamanda arkadaşınızın milyoner olmak olasılığını da yok ediyorsunuzdur. Eğer yarın siz başarılı olursanız, mutlaka o kişi veya kişiler merak edip sizin nasıl milyoner olduğunuzu soracaktır ve o zaman sizin ona verebilecek cevabınız olmayacaktır.
*Bazı kişileri zengin oldukları için veya sorunları var, yahut fakirdir, yaşlıdır, çok gençtir, başarısızdır, hiçbir işi beceremez diye bir kenara bırakmayınız ve konuyu onlara da açıklayınız. Bırakın kendileri sistemle tanışsınlar ve karar versinler.
*Bunu unutmayınız ki sizin listeniz her an gelişmektedir. Çünkü siz her gün yeni insanlarla karşılaşmaktasınızdır ve arkadaşlarınızda diğer arkadaşlarını sizin projenizle tanıtıyorlardır.
Ne kadar iyi hazırlanmış bir kontak listeniz olursa, o kadar güçlü sermayeniz var demektir.
Kontak listesi ile çalışmak için ilk günlerde sponsorunuzdan ya da Network bilgisine güvendiğiniz kişilerden destek almalısınız. Kontak listenizi bilinçsiz kullandığınızda sermayenizi boş yere harcama riskiyle karşılaşabilirsiniz.


Yorumlar - Yorum Yaz