Davet EtmekNetwork marketing ticaretinde başarılı olmanın yollarından biri de muhtemel iş ortaklarımızı işimize doğru bir şekilde davet etmektir. Kişileri davet ettiğinizde mlm ticareti ve şirketiniz hakkında detaylı bilgi vermemelisiniz. Çünkü aksi takdirde onların toplantıya katılmalarının hiçbir anlamı kalmayacaktır. Sizin bu daveti yaptığınızda bir nevi ustalık yapmanız gerekmektedir. Yüzyılın ticareti (network marketing ) işinize davet ettiğiniz misafirler  mutlaka konuya ilgiyle bakmalı ve merakla toplantıda bulunmalılar. Kişiyi işinize davet ederken işinizi anlatmak yerine merak uyandırmalısınız. Bu konuda çeşitli teknikler uygulayabilirsiniz. Merak uyandırıcı metotlardan bazıları şunlardır.
1- Yakın ve samimi arkadaşınız: Hiçbir açıklamada bulunmadan, onun bir saatlik vaktini size ayırmasını rica ediniz.
2- Yaşıt arkadaşınız veya meslektaşınız: Ona yeni tanıştığınız bir ticaret sistemiyle yapacağın bir takım işleri söyleyiniz. Bu ticaret sisteminden daha fazla ve beklenmedik kar kazanacağınızı açıklayınız. Eğer ilgi duyarsa ona bir saatlik zaman ayırabileceğinizi vurgulayınız.
3- Sizden yaşlı olan kişiler: Ona yeni bir ticaret sistemiyle tanıştığınızı söyleyerek, onun deneyim ve tecrübelerinden faydalanmak istediğinizi dile getiriniz. Eğer ilgilenir ise bir saatlik vaktini size ayırmasını söyleyiniz.
4- Bu cümlelerden faydalanabilirsiniz: Arkadaşınıza bir yeni ticaret sisteminin yollarını ona öğretmek istediğinizi açıklayınız. O sistemi arkadaşınıza tanıtmayı bir boyun borcu olarak belirleyiniz. Yukarıda bahsedilenlerin dışında kısaca çok karlı bir ise başladığınızı ve dostumuzun da bundan istifade etmesini istediğimizi belirterek kendi yaratıcılığımızla 1 saatlik randevu almaya çalışalım.
*Yukarıdaki cümlelerden herhangi birini tanıdıklar veya arkadaşlarınıza söylerseniz, mutlaka size bazı sorular soracaktır. Sakın soruların cevabında açıklamaya geçmeyiniz ve fazla bilgi vermeyiniz. Hatta şirketinizin adını bile dile getirmeyiniz. Kar kazanacağınızı açıklayınız ama nasıl kar elde edebilirsiniz ve edebilecekseniz, ondan bahsetmeyiniz. Aksi taktirde karşı taraf sorularıyla cevabını alıp, konudan vazgeçebilir. Ona kanıtlarını göstereceğinizden bahsediniz ve mutlaka telefonla değil, toplantıda bu konularda konuşacağınızı bildiriniz.
Bu işte en iyi kişiler tabii size yakın, samimi ve eski dönemlerden kalan arkadaşlarınızdır.
Onlar hiçbir soru sormadan ve hiç bahane ortaya atmadan sizin isteğinize karşılık verecek ve bir saat zamanlarını sizin için ayıracaklardır. Kaldı ki, bu kişilerle her zaman ve sıkça telefonlaşabilirsiniz.
Eğer arkadaşınız çok merak ediyorsa, Ona bir saat zaman ayırmasını isteyiniz ve yakından konuyu daha kolay anlatabileceğinizi bildiriniz. Ona bu görüşmeden hiçbir zarar etmediğini açıklar, en azından bir bardak çay ya da kahve içmesi ve misafir olmasını da dile getirebilirsiniz.
*Arkadaşınızın sorularından kurtulmak için ona randevu veriniz. O zaman işinizi ve ticareti ona kısaca açıklayınız. Ona iki ayrı günü, mesela, Çarşamba veya pazartesini öneriniz. Bu iki öneri onu olumsuz ve hayır cevabı vermekten alıkoyar ve mecburen size bir günü söyler. Gün seçiminden sonra hemen saat öneriniz ve yine iki saati, yani 4 veya 7′yi öneriniz. Eğer cevap olumlu ise, randevuya bir gün kala görüşeceğinizi hatırlatınız.
Belki de arkadaşınız bir yerlerden Network Marketing sisteminin adını duymuştur veya bu şirketin benzerlerini tanımıştır. Buna rağmen siz ilk önce Network Marketing adını dile getiren olmayınız. Hatta eğer arkadaşınız bir tahminde bulunarak söylerse, yine cevap vermeyiniz ve bir saat beraber oturup konuşacağınızı açıklayınız. Eğer arkadaşınız konuyla ilgili tepki gösterirse, hiç aldırmadan ve rahatsız olmadan onun bilgilerinin tam olmadığını ve bilgilenmesi gerektiğini söyleyiniz. Onun bu konuda ne bildiğini öğrenmek için Network Marketing nedir diye sorabilirsiniz  ve eğer o gerçekten bir şeyler bilmiyorsa veya az biliyorsa bu konuda bazı açıklamalar yaparsanız sizi kendisinden bilgili sanıp, isteğinize olumlu yanıt verecektir.
*Her şahıs işe başlaması için bazı kişileri davet etmesi gerekiyor. Bu kişiler mutlaka en yakın ve size güvenenlerden olmalı. Zira o aşamada sizin elinizde ne çek var ve nede bir altın para. Yanı kanıtınız yoktur demektir. İster istemez yakın arkadaşlardan üçte biri sizinle adımlaşacaktır ve bu sizin ilk başarınız sayılmaktadır. Sakın bilgi verdiğinizde kıskançlık yapmayın ve bilgileri dürüstçe ve doğru veriniz, yoksa bir hatayla onları elden kaçırabilirsiniz.
*Eğer bir arkadaşla sıradan tanışmışsanız, -üniversite avlusunda veya arabada- ona hiçbir bilgi vermeyiniz ve konudan bahsetmeyiniz. Zira bu şartlarda konudan bahsetmek fırsatları kaçırmak demektir. Eğer o kendisi bir şeyler duymuşsa ve yahut sizin bilgilerinizle ilgili bir şeyler biliyorsa, bırakın o kendisi sözü açsın. Yine ona detaylı bilgi vermeden bir randevu zamanı belirleyiniz ve yahut toplantıya davet ediniz.
*Eğer bir arkadaşınızın adını listenizde yazmışsanız ama çok zamandır ondan haberiniz yoksa, onu telefonla davet etmeyiniz. Mutlaka onu bir kere yakından ziyaret edip, konudan bir kaç kelime söyleyiniz. Merak uyandırmış olursanız onu toplantıya davet ediniz. Bu işte hiçbir zaman aceleci olmayınız.
*Tüm işlerinizde sponsorunuzdan habersiz bir iş yapmayınız ve network marketing işini tanıtırken ondan habersiz yapmayınız.
*Sponsorunuzun tercihleri doğrultusunda arkadaşlarınızı davet ediniz.


Yorumlar - Yorum Yaz