Tanıtım ve Seminer -2

Network Marketing işinizde Present(tanıtım) işlemi bittikten sonra davet eden aşağıdaki 3 noktayı kendisi söylemelidir. Dikkat ediniz; bu 3 noktayı mutlaka davet eden kişi söylemelidir. Aksi takdirde olumsuz sonuç alabiliriz. Çünkü sunum yapan kişi söylerse yanlış bir izlenim vermiş oluruz. Ve kendisini kandırmak istediğimizi düşünebilir.

Bu 3 nokta tanıtımdan daha önemlidir

1- Evvela sistem hakkında yeteri kadar bilginiz olmayabilir. Ve dostlarınızla bu sistemi paylaşmak isteyebilirsiniz, bu doğru olmaz. Çünkü sadece 1 saatlik bir tanıtım sonucu bilgi edinmişsiniz. Bu şekilde sistem hakkında tam bilginiz yoktur. Biliriz ki, Network marketing sistemi ülkemizde yeni tanınmıştır ve herkes için kullanılan bir sistem değildir. Kaldı ki,Network marketing sistemi dünya ekonomistleri tarafından ortaya koyulmuştur ve hala çok insan fiyatlandırma ve kar payının oranını bilmiyor. Buna dayalı bu konulardan bazı arkadaşlarınızla konuşmak uygun görülmemektedir. Yani konuyu yanlış kişilerle değerlendirirseniz muhtemelen sizi yanlış yönlendirirler ve sistemden soğuturlar, mesela bir araba almak istediğinizde şoförlüğü bile başaramayan birisinden bu konuda yardım almanız doğru olmaz, arabadan anlayan ve bilgi sahibi olan kişilerden yardim almanız gerekir. Çünkü sizin 1 saatlik almış olduğunuz tanıtım bilgisi dışarıdakilerin bilgilerinden daha fazla değerlidir. İddia ediyorum ki eğer doğru insanla bu konuyu konuşmazsanız kesinlikle bu isin yanlış bir iş olduğunu söyleyeceklerdir ve sizinde sistemden soğumanıza sebep olacaklardır. Bunun en doğru yolu Bu sistemi daha önce tanıyan kişiler, internet sayfası, şirketin web sayfası cd leri ve Network Marketing konusunda eğitim veren üniversiteler gibi kaynaklardan bilgi almaktır.

2- Eğer tam olarak bu sisteme güveniyorsanız, ve yeni şahısları bu sisteme katmak isterseniz, mutlaka siz sistemin her konusu hakkında bilgi vermeyiniz. Bu iş yanlıştır. Doğrusu siz 1 saatlik tanıtımı dinlediniz ancak bu 1 saatlik tanıtım bilgisi dışarıda sistemi tanımayanlara sistemi tanıtmak için yeterli bir bilgi sayılmaz. Bu konu aynı şuna benzer ;  Ben size güzel sesli bir şarkıcıyı tanıtıyorum ve sizi etkilemek için onun çok güzel bir şarkısını size okuyorum. Oysa ki, ne onun gibi sesim var, ne de şarkıyı tam olarak size aktarabilirim. Bu nedenle siz hem şarkıdan hem de şarkıcıdan nefret edersiniz. Eğer sisteme girmenize bu tanıtım yeterli geldiyse bile kesinlikle eğitimleri tam olarak almadan ve işin usulünü tam olarak öğrenmeden kesinlikle bu konuda kimseyle konuşmayınız, davet etmeyiniz. Unutmayınız ki bu sistem acelecilik istemeyen güvenli bir sistemdir. Arkadaşlarınızı getirmekte acele etmeyiniz.

3- Bu sistemin esaslarından biri sadakattir, doğruluktur. Öncelikle sizin sisteme girmeniz gerekir, ondan sonra dostlarınıza söylemeniz gerekir. Bazı adamlar göz açıklık edip önce eleman bulup sonra işe başlamak isterler, bu doğru olmaz. Çünkü farz edelim ki dostunuz size; “ sen sisteme girdin mi? ” diye sordu. Siz cevap olarak evet veya hayır diyeceksiniz. Eğer hayır deseniz, o zaman derki madem sen sisteme güvenip girmemişsin beni nasıl davet ediyorsun? Veya yalandan evet ben girdim deseniz hem doğruluktan çıkmış yanlış yapmış olursunuz hem de o dostunuz gireceği zaman bir üstünün ne zaman sisteme geldiğinin tarih ve saatini bile görecektir ve yalanımız ortaya çıkacaktır. Ona göre bu doğru bir yol değildir.

* Network marketing ile ilgili, bu sistemin geçmişiyle ilgili, çalışma ve başarıların olacağından arkadaşınıza bilgi verebilirsiniz. Ona her zaman öyle davranınız ki o gerçekten bu sistemin dünya çapında güçlü bir sistem olduğunu ve ticaretin gelişip, ilerleyeceğine kendisi inansın.

*Arkadaşınızı inandırınız ki sistemi ona tanıtmada hiçbir zorluk çekmiyorsunuz ve onun boynuna bir minnet bırakmıyorsunuz. Bu konuda açıklamalarınızı bir dostluk konuşması ve bir kaç kelime laf ettiğinizi açıklayınız. Onun bu yolda başarılı olduğunu ve başarısı sizi mutlu ettiğini anlatınız.

*Eğer dostlarınız bu bakışla toplantıdan ayrılıyorlarsa, inanınız ki her birisi 10 kişiyi sisteme çekeceklerdir. Normal olarak her kişi tüm tanıdıklarından ancak 2′sini sisteme getirebilirse, bu büyük yol kat etmek demektir.

*Çoğu kişilerin problemi, sisteme girişte ancak para ve yatırım meselesidir. Zira bu işi uzun vadeli ve kar getiren bir iş gibi görmüyorlar, Bu nedenle gelecek günleri onun zihninde yaratmanız gerekir. Onlara anlatınız ki her kişi başlangıçta bir kaç alt kolu olmadan ve ancak çalışmak, tanıtmak, üye almakla bu iş olasıdır ve ondan sonra kazanç başlayacaktır. Çok kişi ürün alırken verdiği paranın fazla olduğunu söyler, bizim anlatmamız gereken budur ki gördüğümüz eğitim ve tanıtımlara göre bu çok kıymetli bir rakam değildir . Çok kişi de der ki bu kadar paranın kıymeti yok ki biz buna bu kadar zaman ayıralım.

*Her türlü fazla açıklamalardan ve yersiz örnek vermekten kaçınınız. Ancak sistemin standart örneklerinden sistemi tanıtmak için faydalanabilirsiniz.

*Arkadaşlarınız için hiç acele etmeyiniz. Onları ikna etmek için baskı yapmayınız. Hatta eğer bir arkadaşınız sistemi beğenmişse ama para ve yatırımı yoksa ona destek gibi davranışta bulunmayınız ve ödünç ve borç vermeyiniz. Bırakın kendisi tam istekle bu işe başlasın.

*Eğer kendiniz hala kar alamamışsanız veya kazancınız olmamışsa, kar konusunda konuşmayınız. Ne zaman alacağınız ve yahut alabileceğiniz hakkında da hiç laf etmeyiniz. Sadece arkadaşınıza başarabileceğinizden ve buna inancınızdan konuşunuz ve güvenini sağlayınız.

*Eğer arkadaşınız aynen ve sizin isteğiniz gibi sisteme başlamak istemezse, ona daha fazla düşüneceğinin ve detaylı karar alacağının yararlı olduğunu açıklayınız. Son kararı ne olursa olsun, mutlaka size bildirmesini isteyiniz.                 


Yorumlar - Yorum Yaz