Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç Nasıl Oynanır: Kurallar ve Temel Bilgiler

Satranç oynamayı öğrenmek için asla geç değildir - dünyanın en popüler oyunu! Satranç kurallarını öğrenmek kolaydır:

Adım 1. Satranç Tahtasının Kurulumu

Oyunun başında, satranç tahtası, her oyuncunun sağ alt tarafındaki beyaz (veya açık) renkli kareye sahip olacak şekilde düzenlenmiştir. Satranç taşları her seferinde aynı şekilde düzenlenir. İkinci satır (veya rütbe) piyonlarla doldurulur. Köşeler köşelere, ardından şövalyelerin yanına, ardından piskoposlar ve nihayet her zaman kendi rengine (beyaz beyaz kraliçe, siyah kara kraliçe) ve diğer kraliçeye giden kraliçe gider. kare.

Satranç Tahtası Nasıl Kurulur?

Adım 2. Satranç taşları nasıl hareket eder

6 farklı türden her biri farklı şekilde hareket eder. Parçalar diğer parçaların arasında hareket edemez (şövalye diğer parçaların üzerinden atlayabilse de) ve asla kendi parçalarından birinin olduğu bir kareye taşınamaz. Ancak, daha sonra ele geçirilen bir rakibin taşının yerini almak için hareket ettirilebilirler. Parçalar genellikle diğer parçaları yakalayabilecekleri pozisyonlara taşınır (karelerine inip değiştirerek), yakalama durumunda kendi taşlarını savunur veya oyundaki önemli kareleri kontrol eder.

Nasıl Taşınır kral satrançta

Kral en önemli parçadır, fakat en zayıflarından biridir. Kral sadece bir kareyi herhangi bir yöne, yukarı, aşağı, yanlara ve çapraz olarak hareket ettirebilir. Kral asla kendisini kontrol altına alamaz (nerede yakalanabileceği). Kral başka bir parça tarafından saldırıya uğradığında buna "çek" denir.

Satranç Kralı Nasıl Taşınır

Nasıl Taşınır kraliçe satrançta

Kraliçe en güçlü parçadır. Herhangi bir düz yöne hareket edebilir - ileri, geri, yana veya çapraz olarak - kendi parçalarının hiçbirinde hareket etmediği sürece. Ve, tüm taşlarla olduğu gibi, kraliçe bir rakibin taşını ele geçirirse, hamlesi sona erer. Beyaz kraliçenin kara kraliçeyi nasıl ele geçirdiğine ve ardından kara kralın taşınmaya zorlandığına dikkat edin.

Satranç Kraliçesi Nasıl Taşınır

Nasıl Taşınır Kale satrançta

Kale istediği kadar hareket edebilir, ancak yalnızca ileri, geri ve yanlara doğru hareket edebilir. Kaleler birbirlerini korudukları ve birlikte çalıştıkları zaman özellikle güçlü parçalardır!

Satranç Kalesi Nasıl Taşınır

Nasıl Taşınır piskopos satrançta

Piskopos istediği kadar hareket edebilir, ancak yalnızca çapraz olarak hareket edebilir. Her bishop tek bir renkle başlar (açık veya koyu) ve daima bu renk üzerinde kalmalıdır. Piskoposlar birlikte iyi çalışırlar çünkü birbirlerinin zayıf yönlerini kapatırlar.

Satranç Piskopos Nasıl Taşınır

Nasıl Taşınır Şövalye satrançta

Şövalyeler diğer parçalardan çok farklı bir şekilde hareket eder - bir yöne iki kareye gidiyorlar ve sonra bir tane daha "L" şeklindeki gibi 90 derecelik bir açıyla hareket ediyorlar. Şövalyeler, diğer parçaların üzerinde hareket edebilen tek parçalardır.

Satranç Şövalyesi Nasıl Taşınır

Nasıl Taşınır Piyon satrançta

Piyonlar olağandışıdır çünkü farklı şekillerde hareket ederler ve yakalarlar: ileriye doğru hareket ederler, ancak çapraz olarak yakalarlar. Piyonlar, iki kareyi ileri götürebilecekleri ilk hamle dışında, bir seferde yalnızca bir kare ileri gidebilir. Piyonlar önlerinde çapraz olarak sadece bir kare yakalayabilir. Asla geriye doğru hareket edemez veya yakalayamazlar. Doğrudan bir piyonun önünde başka bir parça varsa, o geçemez veya o parçayı yakalayamaz.

Satranç Piyonu Nasıl Taşınır?

Adım 3. Özel Satranç Kurallarını Keşfedin

Satrançta ilk başta mantıklı görünmeyen birkaç özel kural vardır. Oyunu daha eğlenceli ve ilginç hale getirmek için yaratıldılar.

Satrançta Piyon Nasıl Tanınır?

Piyonların başka özel yetenekleri vardır ve eğer bir piyon tahtanın diğer tarafına ulaşırsa başka bir satranç taşına dönüşebilir (promosyon denir). Bir piyon herhangi bir parçaya yükseltilebilir. Yaygın bir yanılgı, piyonların yalnızca ele geçirilmiş bir eserle değiştirilebileceğidir. Bu doğru değil. Bir piyon genellikle bir kraliçeye verilir. Sadece piyonlar terfi ettirilebilir.

Piyon Nasıl Tanınır?

Satrançta "en passant" nasıl yapılır

Piyonlarla ilgili son kurala “geçmek” için Fransızca olan “en passant” denir. Bir piyon ilk hamlesinde iki kareyi hareket ettirirse ve bunu yaparak bir rakibin piyonunun yanına iner (diğer piyonun yakalama yeteneğini etkin bir şekilde atlayarak), diğer piyon ilk piyonu yakalama seçeneğine sahiptir. tarafından geçer. Bu özel hamle ilk piyon geçtikten hemen sonra yapılmalıdır, aksi takdirde yakalama seçeneği artık mevcut değildir. Bu garip ama önemli kuralı daha iyi anlamak için aşağıdaki örneği tıklayın.

En Passant Nasıl

Satrançta Kale Nasıl Yapılır

Diğer bir özel satranç kuralına "castling" denir. Bu hamle, tek bir hamlede iki önemli şey yapmanıza olanak tanır: kralınızın güvenliğini sağlayın (umarım) ve kalenizi köşeden ve oyuna sokun. Bir oyuncunun sırasına geldiğinde, kralı iki karenin üzerine bir tarafa taşıyabilir ve daha sonra kaleyi karşı taraftaki kralın yanındaki o köşeden sağa hareket ettirebilir. (Aşağıdaki örneğe bakınız.) Bununla birlikte, kale oluşturmak için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir:

 • kralın ilk hamlesi olmalı.
 • kalenin ilk hamlesi olmalı.
 • Kral ve kale arasında hareket etmek için hiçbir parça olamaz
 • kral kontrol altında olmayabilir veya kontrolünden geçemez

Bir yönü yükseltirken kralın tahtanın kenarına yakın olduğuna dikkat edin. Buna "kral" denir. Kraliçenin oturduğu yere öteki tarafa casting, “kraliçe kenarı” olarak adlandırılır. Hangi tarafa bakılmaksızın, kral, döküm yaparken her zaman sadece iki kare hareket eder.

Satrançta Kale Nasıl Yapılır

Adım 4. Satrançta İlk Hamleyi Kim Yaptığını Öğrenin

Beyaz parçaları olan oyuncu her zaman önce hareket eder. Bu nedenle, oyuncular genellikle bir madeni parayı çevirmek veya bir oyuncunun diğer oyuncunun elindeki gizli piyonun rengini tahmin etmesini istemek gibi şans veya şansla beyaz olacağına karar verir. Beyaz sonra hamle yapar, ardından siyah, sonra tekrar beyaz, sonra siyah ve oyunun sonuna kadar devam eder. İlk önce hareket edebilmek, beyaz oyuncuya derhal saldırma fırsatı veren küçük bir avantaj.

Adım 5. Satranç Oyunu Nasıl Kazanılır Kurallarını İnceleyin

Satranç oyununu sonlandırmanın iki yolu vardır: Şah mat ile ya da berabere ile.

Satrançta Nasıl Kontrol Edilir

Oyunun amacı rakibin kralını kontrol etmektir. Bu, kral kontrol altına alındığında ve kontrol dışına çıkamadığında gerçekleşir. Bir kralın kontrolden çıkabileceği yalnızca üç yol vardır: yoldan çekilin (kale olmasa da!), Çek ile başka bir parçayı engelleyin veya kralı tehdit eden parçayı yakalayın. Eğer bir kral şahitten kaçamazsa oyun biter. Genelde, kral ele geçirilmez veya tahtadan kaldırılmaz, oyun basitçe ilan edilir.

Satrançta Nasıl Kontrol Edilir

Satranç Oyunu Nasıl Çizilir

Bazen satranç oyunları kazananla bitmez, berabere ile. Bir satranç oyununun berabere bitmesinin 5 nedeni vardır:

 • Pozisyon, bir oyuncunun hamle yapma sırasının olduğu bir çıkma noktasına ulaşır, ancak kralı kontrol altında değildir ve başka bir yasal hamle yapmaz.
 • Oyuncular çekilişi kabul edebilir ve oynamayı bırakabilirler.
 • Tahtada bir çek arkadaşı zorlamak için yeterli parça yoktur (örnek: bir kral ve bir piskopoya karşı bir kral)
 • Bir oyuncu aynı kesin pozisyonun üç kez tekrarlanması durumunda bir beraberlik ilan eder (arka arkaya üç defa olmak zorunda değildir)
 • Hiçbir oyuncunun bir piyonu hareket ettiremediği veya bir parçayı ele geçirmediği ard arda 50 hamle oynandı.

Adım 6. Temel Satranç Stratejileri Çalışması

Her satranç oyuncusunun bilmesi gereken dört basit şey vardır:

Kralı koru

Kralı tahtanın köşesine, genellikle daha güvenli olduğu yere getir. Döküm atma. Genellikle mümkün olduğunca çabuk kale gerekir. Unutmayın, eğer kendi kralınız ilk önce kontrol edilirse, rakibinizi ne kadar yakınlaştıracağınız önemli değil!

Dışarıda Adet Vermeyin

Dikkatsizce parçalarını kaybetme! Her parça değerlidir ve oyun arkadaşı olarak eşleştirmeden bir oyun kazanamazsınız. Çoğu oyuncunun her satranç taşının göreceli değerini takip etmek için kullandığı kolay bir sistem var. Satranç taşları ne kadar eder?

 • Bir piyon 1 değerinde
 • Bir şövalye 3 değerinde
 • Bir piskopos 3 değerinde
 • Bir kale 5 değerinde
 • Bir kraliçe 9 değerinde
 • Kral sonsuz değerlidir

Oyunun sonunda bu noktalar bir anlam ifade etmiyor - oyun oynarken karar almak için kullanabileceğiniz, ne zaman yakalayacağınız, takas edeceğiniz veya başka hamleler yapacağınız konusunda size yardımcı olacak bir sistem.

Temel Satranç Stratejilerini Çalışma

Satranç Tahtasının Merkezini Kontrol Edin

Tahtanın merkezini taşlarınız ve piyonlarınızla kontrol etmelisiniz. Eğer merkezi kontrol edersen, taşlarınızı hareket ettirmek için daha fazla alana sahip olacaksınız ve rakibinizin parçaları için iyi kareler bulmasını zorlaştıracaksınız. Yukarıdaki örnekte beyaz, siyah kötü hamle yaparken merkezi kontrol etmek için iyi hamleler yapar.

Tüm Satranç Taşlarını Kullan

Yukarıdaki örnekte beyaz oyunda bütün taşlarını aldı! Taşların ilk sırada otururken hiçbir şey yapmıyor. Tüm parçalarınızı deneyin ve geliştirin; böylelikle krala saldırırken kullanacağınız daha çok şey olacak. Saldırmak için bir veya iki taş kullanmak, iyi bir rakibe karşı işe yaramaz.

Adım 7. Birçok Oyun Oynayarak Pratik Yapın

Satrançta daha iyi olabilmek için yapabileceğiniz en önemli şey çok fazla satranç oynamak! Evde arkadaşlarınızla veya ailenizle oynamanız veya çevrimiçi oynamanız önemli değil, oyunu geliştirmek için çok oynamak zorundasınız. Bugünlerde çevrimiçi satranç oyunu bulmak çok kolay! 

Satranç Varyantları Nasıl Oynanır

Çoğu insan standart satranç kuralları oynarken, bazı insanlar kurallarda değişiklik yaparak satranç oynamayı sever. Bunlara "satranç çeşitleri" denir. Her varyantın kendi kuralları vardır.

Satranç Turnuvası Kuralları ile Nasıl Oynanır?

Birçok turnuva bir dizi ortak ve benzer kurala uyar. Bu kurallar mutlaka evde veya çevrimiçi olarak oynamak için geçerli değildir, ancak yine de onlarla pratik yapmak isteyebilirsiniz.

 • Dokun- taşı - Bir oyuncu kendi taşlarından birine dokunursa, o taşı yasal bir hareket olduğu sürece taşımalıdır. Bir oyuncu rakibin taşına dokunursa, o taşa yakalanmalı. Sadece tahtaya ayarlamak için bir parçaya dokunmak isteyen bir oyuncu, öncelikle “ayarla” diyerek niyetini açıklamalıdır.
 • Saatler ve Zamanlayıcılar - Çoğu turnuva, her oyunda değil, her oyunda harcanan zamanı düzenlemek için zamanlayıcıları kullanır. Her oyuncu, tüm oyun boyunca kullanmak için aynı miktarda zaman alır ve bu süreyi nasıl harcayacağına karar verebilir. Bir oyuncu hamle yaptıktan sonra rakibin saatini başlatmak için bir düğmeye dokunun veya bir kola basın. Bir oyuncunun süresi doluysa ve rakip zamanı ararsa, süresi dolmuş olan oyuncu oyunu kaybeder (eğer rakip kontrol etmek için yeterli taşa sahip değilse, bu durumda berabere biter).

Sıkça Sorulan Satranç Soruları (SSS)

Satrançta daha iyi nasıl olurum?

Kuralları ve temel stratejileri bilmek sadece bir başlangıçtır - satrançta öğrenecek çok şey var, bunları bir ömür boyu asla öğrenemezsiniz! Geliştirmek için üç şey yapmanız gerekir:

 1. Çok satranç oynayın - Sadece oynamaya devam edin! Mümkün olduğunca oynayın. Her oyundan öğrenmelisin - kazandıklarını ve kaybettiklerini.
 2. Satranç dersleriyle çalışma - Gerçekten çabuk iyileşmek istiyorsanız, çevrimiçi satranç dersleri almalısınız. Online satranç derslerini burada bulabilirsiniz .
 3. Eğlenin - Tüm oyunlarınızı hemen kazanmazsanız, cesaretiniz kırılmasın. Herkes kaybeder - dünya şampiyonları bile. Eğlenmeye devam ettiğin ve kaybettiğin oyunlardan öğrendiğin sürece, sonsuza dek satranç oynayabilirsin!

Satrançta en iyi ilk hamle nedir?

Satrançta kabul edilen en iyi hamle konusunda kimse kararsız olsa da, merkezi derhal kontrol etmeye çalışmak önemlidir. Bu, çoğu oyuncunun, merkezi piyonlarından birini (kral veya kraliçenin önünde) 1. d4 veya 1. e4 ile iki kare ileri oynamasına neden olur. Bazı diğer oyuncular 1. c4 veya 1. Nf3'ü tercih eder. Diğer çoğu hamle kadar iyi değil. Bobby Fischer, kral piyonunu hareket ettirmenin 1. e4 en iyisi olduğuna inanıyordu.

Satrançta hangi renk başlar?

Beyaz parçaları olan oyuncu her zaman önce hareket eder.

Bir piyon geriye doğru hareket edebilir mi?

Piyonlar geriye doğru hareket edemez. Ancak, bir piyon tahtanın diğer tarafına geçtiğinde onu başka bir parçaya (kraliçe gibi) tanıtmanız gerekir. Sonra o parça gibi hareket eder ve geriye doğru hareket edebilir.

Satrançta aynı anda birden fazla parça taşıyabilir misin?

Sadece bir satranç taşını hareket ettirme sırası geldiğinde, bir istisna dışında taşıyabilirsin! Kale kurarken, hem kralı hem de kaleyi tek bir hamlede oynarsınız.

En önemli satranç taşı hangisidir?

Kral en önemli satranç taşıdır. Kralı kaybedersen, oyunu kaybedersin. Fakat kraliçe en güçlü satranç taşıdır.

Satranç ne zaman icat edildi?

Satrancın kökenleri tam olarak belli değil, ancak çoğu, neredeyse iki bin yıl önce Hindistan'da oynanan daha önceki satranç benzeri oyunlardan geldiğine inanıyor.

Satrançın amacı nedir?

Satranç, 64 kare değişen renk içeren tahtanın karşı tarafındaki iki rakip arasında oynanan bir oyundur. Her oyuncunun 16 taşı vardır: 1 kral, 1 kraliçe, 2 kale, 2 piskopos, 2 şövalye ve 8 piyon. Oyunun amacı diğer kralı kontrol etmek. Şah mat, yakalanacak bir pozisyondayken (kontrol altında) ve yakalanmadan kaçamadığında kontrol arkadaşı olur.


Yorumlar - Yorum Yaz